Skocz do zawartości
lewciomarciniak
lewciomarciniak

Wprowadzenie Holdingu do KSH

Rekomendowane odpowiedzi

lewciomarciniak
lewciomarciniak

e1b0ceb92ee91074573dc72e58552de2.jpg

Od 13 października 2022 roku wejdą w życie przepisy, umiejscowione w KSH, które usystematyzują instytucję prawa holdingowego.

     Instytucja ta w praktyce stosowana jest już od dawna. Niemniej jednak w dotychczasowym porządku prawnym struktura holdingowa powstaje wskutek nabycia udziału/akcji innego podmiotu tzn. spółki aspirującej – zależnej przez spółkę holdingową, zaś dopełnieniem tejże struktury są powiązania umowne, które regulują zasady funkcjonowania całej grupy kapitałowej oraz zasady przekazania zysku do spółki dominującej. 

     Innymi słowy, faktyczne objęcie udziału/akcji spółki zależne przez spółkę dominującą stanowi o powstaniu holdingu, który doprecyzowany jest umowami m.in. takimi, które określają zasady sprawowania zarządu całej grupy i przekazania zysku do spółki dominującej.  

     Kluczowa nowelizacja KSH już w krótkiej perspektywie oznacza, że wszelkie kwestie, które dotychczas powinny być uregulowane umową, będą uregulowane ściśle we wskazanym zakresie i przedmiocie przez Kodeks spółek handlowych. Wprowadzone przepisy dzielą się
na dwie grupy:

              - przepisy, które zwiększą efektywność w sprawowaniu zarządu całą strukturą holdingową w realizacji wspólnej strategii grupy;

          - przepisy, które ochronią prawa spółek zależnych, jak ochrona określonych grup interesu w ramach grupy spółek, czy także zwiększona ochrona wierzycieli spółek zależnych, należących do grupy.

     Warto także mieć na uwadze, iż według powstałej i nowej definicji - grupę spółek należy rozumieć jako spółkę dominującą i spółki zależne,  będące spółkami kapitałowymi, które kierują się zgodnie z uchwałą o uczestnictwie w grupie spółek wspólną strategią w celu realizacji wspólnego interesu (interes grupy spółek),  uzasadniającą sprawowanie przez spółkę dominującą jednolitego kierownictwa nad spółkami zależnymi.

     Interesująca także może okazać się optymalizacja podatkowa, gdyż wypłaty dywidendy spółce holdingowej przez spółki zależne są zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych w części, odpowiadającej 95% kwoty tych dywidend. Co ważne nie jest to jedyna korzyść podatkowa, która ujawnia się na horyzoncie.

Logo(2).png

Niniejszy wpis powstał w ramach współpracy Kancelarii Adwokackiej Lewcio & Marciniak w Warszawie i Kancelarii Adwokackiej Lewcio & Marciniak w CzęstochowieFundacją Mecenat celem podnoszenia świadomości prawnej społeczeństwa i propagowaniu idei rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w Polsce.

logo.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...