Jump to content
777
777

Wybór formy prawnej firmy

Recommended Posts

777
777

Witam,

 

planuję założenie firmy handlowej i chciałbym poradzić się wstępnie w zakresie wyboru samej formy prawnej firmy. Obecnie rozważam założenie spółki z o.o. lub DG, ale nie wykluczam innych opcji - chętnie rozważę Wasze pomysły.

Moim głównym wymaganiem jest możliwość rejestracji firmy pod adresem wirtualnego biura. Nie ma z tym problemu w przypadku spółki z o.o., jednak nie wiem jak to wygląda przy DG. Czy w przypadku DG można całkowicie zrezygnować z podawania swojego prywatnego adresu na fakturach, pieczątkach, rozliczeniach i posługiwać się tylko adresem wirtualnego biura? Kolejnym ważnym dla mnie czynnikiem jest możliwość zrezygnowania z podawania swojego imienia i nazwiska w nazwie firmy. Spółka z o.o. może mieć dowolną, niezwiązaną ze wspólnikami nazwę a w przypadku DG imię i nazwisko właściciela jest nierozerwalnie połączone z nazwą firmy i dla mnie jest to duży mankament. W zasadzie jest to czynnik zdecydowanie przeważający na rzecz sp. z o.o. jak dla mnie.

Jednak wadą sp. z o.o. jest duży koszt księgowości. Firma będzie działała w sektorze retail i do rozliczenia będę miał najprawdopodobniej bardzo wiele drobnych dokumentów sprzedaży - paragonów i faktur, które znacznie wywindują koszty księgowości. Obawiam się tutaj, że przez pierwsze miesiące działalności spółka może dostać "czkawki" bo marża niektórych dokumentów sprzedaży może być niższa niż koszty ich zaksięgowania.  Księgowość DG w tym przypadku jest nieporównywalnie tańsza.

Wiele osób w podobnym rozważaniu kieruje się tym, że jako członkowie zarządu sp. z o.o. nie muszą płacić ZUS-u, ale dla mnie to nie ma znaczenia bo i tak chcę być ubezpieczony. Problemem wydawać by się mogło także podwójne opodatkowanie sp. z o.o., jednak ja przez pierwsze 12 - 20 miesięcy chcę 100% zysku działalności przeznaczać na jej rozwój, później mogę zatrudnić się na etat w swojej spółce i pobierać regularną wypłatę albo ustalić system dywidend. Same koszty założenia spółki też nie stanowią większego problemu.

Podsumowując: DG dla początkowo małej działalności wydaje się idealna, jednak bardzo zależy mi na czynnikach które wymieniłem powyżej a DG ich nie gwarantuje, szczególnie nie pozwala na odłączenie imienia i nazwiska z nazwy firmy. Z drugiej zaś strony obawiam się tych kosztów księgowości. Przy dużej ilości dokumentów sprzedaży realny koszt biura księgowego może wynieść ze 2500 złotych miesięcznie co daje 30 000 złotych rocznie. Spora suma, zważając na fakt, że marża niektórych paragonów może wynieść 2 czy 3 złote.

Zwracam się do Was z prośbą o opinie na ten temat. Może jeszcze jakaś inna forma działalności? Może warto pomyśleć nad spółką za granicą?

 

Pozdrawiam

Share this post


Link to post
Fantomass2013
Fantomass2013

Idz zapytaj w urzedzie czy możesz posługiwać sie nazwa np:

Firma Krzak zamiast Firma Krzak Jan Nowak.

 

Kiedyś byłem w społce cywilnej i nazywaliśmy się  dla przykładu: Techniczne Sytemy Hybrydowe  POlska Spólka Jawa i tutaj nazwiska wszystkich wspólników.

Generalnie nazwa bardzo gługa

Złozyliśmy pismo, chyba do KRS o możliwość uzywania nazwy TSH Polska i na fakturach mieliśmy TSH Polska.

 

Zapytaj w urzedzie czy można tak z działalnością

 

 

Share this post


Link to post
777
777

W przypadku DG nie ma takiej możliwości, jest to regulowane Kodeksem Cywilnym, który mówi, że nazwą działalności gospodarczej osoby fizycznej jest jej imię i nazwisko. Spółka to zupełnie inna sprawa, stąd mój dylemat.

Share this post


Link to post
Kbrzemiala
Kbrzemiala

AD.1 - DG chyba zawsze musi mieć w nazwie właściciela

AD.2 - Spółka nie musi mieć w nazwie właściciela. Właściciel w spółce może się zmienić.

 

DG też jest podwójnie opodatkowany, tylko w inny sposób. Płacisz najpierw odpowiedni VAT (zazwyczaj 23%) a następnie 19% przy rozliczaniu PIT. Przy Spółce od razu podwójny podatek jest zabierany. W przypadku DG odpowiadasz całym swoim majątkiem, w przypadku niepowodzenia firmy. Z DG możesz "wyciągać" pieniędzy ile chcesz. W spółce jest znacznie inaczej. Właściciel jest zatrudniony normalnie na pensje, z  której jest są pobierane pensje. Ze spółki nie możesz wyjmować i wkładać pieniędzy kiedy chcesz. W spółce odpowiadasz do kwoty kapitału (min. 5000 zł). Prezes zarządu (zazwyczaj właściciel) odpowiada trochę więcej.

Share this post


Link to post
Marysia_89
Marysia_89

Przy zakładaniu Działalności Gospodarczej polecam wcześniej poczytać o formach opodatkowania. Gdy zakładałam firmę wybrałam cokolwiek (nie znałam się na tym). Po czasie okazało się, że chcę korzystać z podatku liniowego, którego nie zaznaczyłam na początku. Załatwiania miałam z tym bardzo dużo (musiałam składać pisma do urzędu miasta oraz urzędu skarbowego i ledwo udało mi się to zmienić).

Share this post


Link to post
Raziel
Raziel

Sam obecnie zastanawiam się nad dwoma rozwiazaniami dla firmy i nie wiem które z nich będzie bardziej oplacalne

Zatrudnienie prawnika

Skorzystanie z usług outsourcingowych (które również takie nie są)

 

Czy może ktoś korzystał z pierwszej i drugiej opcji oraz będzie w stanie przedstawić tutaj plusy i minusy pierwszego i drugiego rozwiazania? 

Share this post


Link to post
mineralna
mineralna

Wszelkie tego typu wątpliwości powinna rozwiać wizyta w kancelarii prawniczej. Szukałabym adwokata, który specjalizuje się w prawie pracy czy prawie handlowym. Kiedy ja miałam jakieś wątpliwości, zawsze rozwiewała mi je Pani mecenas Katarzyna Florczak-Keller z Kancelarii KFK w Łodzi: http://www.kancelaria-kfk.pl/ . Najważniejsze, to znaleźć osobę, która potrafi, jak Pani mecenas, przetłumaczyć język prawniczy na sformułowania, które można przyswoić i zrozumieć, bez absolutnie żadnych wątpliwości czy swoich interpretacji, bo niezrozumienie takich zagadnień może grozić poważnymi konsekwencjami. Mówię z doświadczenia, bo dopiero po konsultacjach z odpowiednim adwokatem zyskałam poczucie, że wszystko jest ok!

Share this post


Link to post
Iza1985Iza
Iza1985Iza

Ja osobiście polecam skorzystać z usług kancelarii ze Szczecina https://kancelaria-chmurak.pl/oferta/. Kancelaria oferuję wszechstronną pomoc prawną dla  osób fizycznych jak i firm. 

Edited by Iza1985Iza

Share this post


Link to post
Olek225
Olek225

Jeśli szukasz dobrego prawnika z zakresu prawa pracy to zdecydowanie wart polecenia jest Pan Tomasz Tomaszczyk z JST. Sam korzystam z jego usług i jestem bardzo zadowolony ze współpracy. Jest zaangażowany, rzetelny, ma doświadczenie i wiedzę. I co jest bardzo wygodne, wiele spraw można załatwić z nim przez internet. 

Share this post


Link to post
Agatka
Agatka

zgadzam się, nam mecenas Tomaszczyk pomaga w kwestii zmian związanych z tarczami antykryzysowymi, ale myślę, że po wszystkim też będziemy korzystać z jego usług, pomoc prawnika przy prowadzeniu firmy okazuje się nieoceniona 

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...