Jump to content
Mariusz
Mariusz

Jak napisać Biznes Plan

Recommended Posts

Mariusz
Mariusz

Bardzo często zmuszeni jesteśmy wykonać biznes-plan i wtedy zaczynają się schody. Szukamy w Google, szukamy w literaturze …coś znajdujemy i stwierdzamy…, że „wiemy, że nic nie wiemy”. A dlaczego nic nie wiemy po przeczytaniu paru artykułów i przejrzeniu paru podręczników? Bo zdecydowana większość autorów, to teoretycy, którzy nie wykonali w życiu żadnego biznes-planu.

Celem biznes-planu jest ocena opłacalności oraz ryzyka inwestycji, którą chcemy realizować i wykonujemy go zazwyczaj przed podjęciem decyzji o realizacji ocenianej inwestycji. Biznes-plan powinien dać nam odpowiedź o zasadności podjęcia lub zaniechania inwestycji. W przypadku zaciągania kredytu bank wymaga nierzadko biznes-planu, ale często biznes-plan potrzebujemy, żeby przekonać udziałowców lub akcjonariuszy do zainwestowania ich prywatnych pieniędzy, a często pozyskujemy kapitały zarówno z prywatnych pieniędzy jak i z kredytów.

Im wyższe kwoty pozyskiwanych na inwestycje kapitałów, tym bardziej rozbudowany biznes-plan. Przy kwotach kredytu rzędu 50 tys. PLN banki często nie wymagają z reguły biznes-planów, a jedynie prostych wniosków kredytowych, które wypełnia się niemalże od ręki.

Nagminnym błędem popełnianym przez właścicieli małych firm, zwłaszcza tych funkcjonujących od niedawna jest pytanie na forum: Co powinien zawierać biznes-plan? Przed zadaniem takiego pytania polecam wizytę w banku i konkretne przedstawienie sprawy. W banku, który nie lubi tracić klienta otrzymacie wykaz wymaganej przez bank dokumentacji kredytowej oraz wszystkie niezbędne informacje. Dobrą metodą jest odwiedzenie kilku banków i porównanie ofert oraz zakresu wymaganej dokumentacji. Już na tym etapie często będzie widoczne, które z banków chcą pozyskać nowego klienta.
Jedną z podstawowych informacji, które musi zawierać biznes-plan jest prognoza finansowa. Czasami wystarcza rachunek wyników, ale czasami trzeba sporządzić również bilans aktywów i pasywów. Przy tych najprostszych biznes-planach wystarcza zwykle rachunek wyników. Rachunek wyników to różnica między przychodami oraz kosztami.
Istotną sprawą jest wykonanie prognozy finansowej w taki sposób, by zakładane wartości przychodów oraz kosztów były jak najbardziej prawdopodobne. Jeśli firma działa od kilku dni i nie ma zamówień i nic prawie nie sprzedaje, to zakładanie wartości przychodów odbiegających od dotychczasowych realiów mija się z celem. Jeśli natomiast firma funkcjonuje od dłuższego czasu ma stałych klientów, wykazuje zysk, wartość sprzedaży jest stabilna lub wzrasta wówczas wiarygodną prognozę przychodów i kosztów można bez większego trudu wykonać.

Jeśli zatem wybieracie się do banku po kredyt dla firmy, która dopiera zaczyna lub dopiero zacznie działalność nie powinniście być zdziwieni odmową udzielenia kredytu. Banki bardzo rzadko udzielają kredytów firmom, które funkcjonują krócej niż sześć miesięcy, a często wykazują przy tym straty. Jednakże wyjątki od tej reguły czasami się zdarzają.
Następną istotną częścią biznes-planu jest analiza SWOT, czyli analiza mocnych i słabych stron inwestycji, czy przedsięwzięcia oraz analiza szans i zagrożeń. Pozornie może się wydawać, że jest to łatwe, ale w praktyce okazuje się, że jest to najtrudniejsza część biznes-planu. Nawet osoby zajmujące się analizami SWOT zawodowo popełniają błędy myląc przy tym mocne strony z szansami oraz słabe strony z zagrożeniami. Nawet jeśli bank nie wymaga od nas analizy SWOT warto taką analizę zrobić na własny użytek po to, by w planie marketingowym wykorzystać efektywnie wszystkie mocne strony oraz szanse, minimalizując słabe strony oraz zagrożenia. Profesjonalne i rozbudowane biznes-plany posiadają oceny punktowe biznes-planu, także w segmencie analizy SWOT. Poszczególne kryteria ocen posiadają często wagi dla poszczególnych kryteriów .

Jak wykonuje się ocenę finansową inwestycji?
Prognoza finansowa w postaci rachunku wyników oraz bilansu jest oceniana wg kryterium wartości bieżącej netto. Jest to metoda dynamiczna, uwzględniająca znaczenie czasu. Polega na dyskontowaniu przyszłych strumieni pieniężnych rozpatrywanej inwestycji i aby inwestycja okazała się opłacalna wartość bieżąca netto musi być większa lub równa od zera. Jest to zagadnienie ekonometryczne z wartości pieniądza w czasie i osoby znające temat nie powinny mieć problemów z obliczeniem wartości bieżącej netto, ale przy prostym biznes-planie wystarczy wiarygodna prognoza finansowa, a na jej podstawie bank sobie policzy wartość bieżącą netto. Bezpieczniej jest jednak samodzielne przeliczenie wartości bieżącej netto, by upewnić się czy faktycznie nasza inwestycja jest opłacalna.

Jeśli macie jakieś problemy z waszymi biznes-planami napiszcie na forum. Chętnie odpowiem.

Mariusz Czerwińki 

Share this post


Link to post
BiznesGenius676
BiznesGenius676

Dobry biznes plan to podstawa. Szczególnie trzeba uważać na hurra optymizm i brak stworzenia scenariusza B, w którym wszystko się wali. Zły plan może się zakończyć bankructwem. Bankructwo natomiast pociąga za sobą depresję.  Polecam wszystkim książkę "Przeliczeni" (jest też o tym film na youtube).

Share this post


Link to post
moniagonia
moniagonia

Fakt, dobry biznesplan to podstawa. Jestem po zarządzaniu, więc na studiach trochę tego człowiek napisał. Te wzory w sieci z reguły są zbyt oklepane, a bez porządnej analizy SWOT raczej nie udowodnimy, że jesteśmy dobrze przygotowani do tematu.

Share this post


Link to post
Konrad
Konrad

Stworzyłem artykuł o 10 powodach, dla ktorych warto stworzyć taki dokument. Może komuś się przyda :) Link znajdziecie tutaj.

Share this post


Link to post
Kabanos
Kabanos

Na stronie: poradnikprzedsiębiorcy.pl jest szeroko omówione, jak taki biznesplan napisać. Ja sam korzystałem z tych porad, więc jeżeli ktoś szuka informacji na ten temat, to na pewno mu się przydadzą. Jest wymienione w punktach, co powinno się w nim znaleźć. Dzięki temu nie trzeba zatrudniać fachowca, tylko samemu go napisać. 

Share this post


Link to post
Kabanos
Kabanos

Dotacja z biura pracy, to jedyna o jaką kiedykolwiek się starałem. Do tego nie trzeba  specjalnych lektur. W biurze pracy dają gotowy druk i trzeba go wypełnić. Oczywiście jest miejsce na argumentację i wyliczenia, ale można to zrobić bez problemu samemu. Ja nie mając doświadczenia w prowadzeniu działalności usiadłem i wypełniłem druk w godzinę, bez żadnego przygotowania. Dotację dostałem. Tylko trzeba realnie ocenić szanse powodzenia. 

Share this post


Link to post
Michał Jezierski
Michał Jezierski

To prawda, choć zależy to od konkretnego urzędu pracy. W jednych wniosek o dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej jest stosunkowo proste. Niestety, w innych wnioski są znacznie rozbudowane i przypominają biznesplan (np. urząd pracy w Warszawie). Zdarza się i tak, że w danym urzędzie pracy poza wnioskiem trzeba dodatkowo złożyć biznesplan. 

Dlatego wówczas taka lektura lub nawet pomoc doradcy może być konieczna. Zdecydowanie warto najpierw wszystko dokładnie przeanalizować i sprawdzić, czy dana działalność ma szansę powodzenia.

Warto również pamiętać, że dla urzędów pracy kluczowe znaczenie w ocenie wniosku o dotację ma zgodność dotychczasowego doświadczenia i wykształcenia z planowaną działalnością. Im wyższa zgodność, tym większa szansa na dotację. 

Share this post


Link to post
mall
mall

A może coś na czasie? 

Share this post


Link to post
romi
romi

Nam w stworzeniu naszego biznesplanu pomogli specjaliści z firmy DSC Advisory https://dsc-advisory.pl/oferta/biznes-plan w Poznaniu. Wiecie, biznesplan to ważny dokument, wstępnie pozwala ocenić czy nasz biznes ma w ogóle sens, wiec bardzo nam zależało na tym, by był wykonany porządnie. Oni zlecenie wykonali porządnie, dodatkowo oferują szeroki pakiet usług konsultingowo-inwestycyjnych, z których chętnie skorzystaliśmy na początku naszej działalności, ale wciąż do nich wracamy, gdy mamy jakieś sprawy, w ramach których potrzebujemy opinii specjalistów, polecam.

 

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...